Historia higieny jamy ustnej – White & Beauty – Wybielanie Zębów Kraków – Metoda laserowa, żel wybielający, lampa, rozjaśnianie zębów Historia higieny jamy ustnej |

Historia higieny jamy ustnej

  • -

Historia higieny jamy ustnej

Codzienna higiena jamy ustnej jest ważna nie tylko ze względu na ładny uśmiech, jak również zdrowe zęby i dziąsła. Nawet o 40% zmniejsza się ryzyko zachorowania na próchnicę. Dokładne oczyszczenia jamy ustnej niszczy szkodliwe bakterie, które zrobią nie tylko spustoszenie w jamie ustnej, ale również w całym organizmie, wywołując infekcję.

Historia higieny jamy ustnej

Pierwsze przekazy o czyszczeniu zębów pochodzą z roku 5000 p.n.e., kiedy to Hindusi czyścili zęby rozwidlonymi gałązkami i skrobaczkami. Grecy, Rzymianie i Arabowie zaczęli używać pierwszych szczoteczek, która zwana była „patyczkiem do żucia”.  Patyczek z czasem został zaostrzony, aby pełnić rolę wykałaczki i oczyszczać szczeliny międzyzębowe. Popularne było również usuwanie resztek pokarmu ptasimi piórami i ośćmi ryby. Pocierano zęby kredą lub sodą oczyszczoną.

W III w. p.n.e. Aleksander Wielki czyścił zęby cienką i szorstką lnianą ściereczką. W 1602 r. spisano 15 przykazań, jak dbać o zdrowie. Zalecenia, co do jamy ustnej brzmiały, że należy płukać zęby czystą wodą po posiłku, spać z uchylonymi ustami i co rano natrzeć uzębienie wewnątrz i zewnątrz lnianym płótnem.

Polecano również do higieny jamy ustnej stosować m.in.:
– ziemię ołowianą, miód, kwas krzemowy,
– do  żucia ligustr, pół dojrzałe jabłka i gruszki oraz płukać octem.

Obecnie wiemy, że cukier i kwasy np. z octu czy owoców bardziej szkodzą naszym zębom niż pomagają nam o nie dbać. W XVIII w. Anglicy wyprodukowali pierwszą nowoczesną szczoteczkę. Ich stosowanie stawało się coraz powszechniejsze. Dziś trudno wyobrazić sobie, żeby ktoś nie miał szczoteczki do zębów w swojej łazience.

Nowoczesne metody higieny zębów

Na przełomie ostatnich lat rozpowszechniły się takie zabiegi, jak skaling, piaskowanie czy wybielanie zębów Kraków. Jeszcze nasze babcie mogły o podobnych zabiegach tylko pomarzyć. Obecnie stomatologia dysponuje nowoczesnym sprzętem i bezpiecznymi preparatami.

Zapraszamy na wybielanie zębów Kraków do White&Beauty!