Chociaż szkliwo jest uważane za najtwardszą i najbardziej odporną tkankę w naszym organizmie nie zmienia to faktu, że łatwo ją zniszczyć. Niestety największe szkody naszym zębom przynoszą niezamierzone działania. Myjesz zęby nawet częściej niż to konieczne a Twój stomatolog informuje Cię, że masz bardzo słabe szkliwo. Zobacz, co może być tego przyczyną.
Po pierwsze duże znaczenie mają uwarunkowania genetyczne. Od naszych genów zależy wiele w tym również w dużej części stan naszych zębów. Jeśli Twoi rodzice mają duże braki w uzębieniu, musisz podwoić a nawet potroić swoje wysiłki w walce o piękny uśmiech.
Kolejną przyczyną słabego szkliwa mogą być zaburzenia gospodarki wapiowo-fosforanowej. Należy pamiętać o tym, aby dostarczać organizmowi odpowiednie ilości wapnia oraz składników i witamin, dzięki którym się wchłania. Miej świadomość, że organizm wchłania jedynie 40% dostarczanego wapnia, a z wiekiem ta ilość dodatkowo maleje.
Kolejny element jest pokrewny z tematem poruszanym wyżej, czyli nasza dieta. Obecnie na naszych talerzach ląduje więcej tłuszczów i węglowodanów, a mniej białka, co za tym idzie – wapnia. Coraz mniej również mamy w organizmie witaminy D3, która w dużej części odpowiedzialna jest za wchłanianie wapnia. Cukry to składnik, który powoduje powstanie bakterii odpowiedzialnych za próchnicę. Za zaburzenia w demineralizacji szkliwa mogą również być odpowiedzialne antybiotyki, zbyt duża ilość fluoru oraz zaburzenia hormonalne.
Kolejnymi przyczynami, które nieco łatwej wyeliminować są np. mycie zębów bezpośrednio po jedzeniu (zwłaszcza tym bogatym w kwasy), zbyć twarda szczoteczka, używanie zębów jako otwieracza do butelek czy nożyczek, zgrzytanie zębami oraz maniakalne żucie gumy (zwłaszcza z cukrem).
Udaj się do stomatologa i odkryj, gdzie tkwi problem. On doradzi, co zrobić i wykona m.in. lakierowanie dla wzmocnienia szkliwa. Zadbaj również o swoją dietę.
White&Beauty zaprasza na wybielanie zębów w Krakowie!